śr., 23.02.2022

5 PLN

Spacery UNESCO: Dwie Radziwiłłowskie rezydencje – Nieśwież i Mir

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Książęta Radziwiłłowie do dziś pozostają najbardziej rozpoznawalnym rodem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ich gniazdem rodowym był Nieśwież, który od XVI wieku po wiek XX przechodził rozliczne przemiany architektoniczne, obejmujące wnętrza oraz konstrukcję bryły.

W XVI w. Nieśwież stał się stolicą ordynacji, co podniosło jego znaczenie. Wystrój sal i ich przeznaczenie miały wyrażać książęcy splendor i majestat. Wspaniała kolekcja dzieł sztuki, zbrojownia i biblioteka stanowiły prawdziwy skarbiec rzeczy. W tym miejscu nie można pominąć zagadnień konserwatorskich i kontrowersji wokół renowacji w czasach obecnych. Rezydencja wraz z kościołem Bożego Ciała oraz ratuszem stanowiła kompleks symbolizujący panowanie Radziwiłłów nad majątkiem oraz próbę budowania przez nich „królewskości”.

Niemniejsze znaczenie posiadał zamek w Mirze przejęty od rodu Iliniczów. Posiadający wyraźnie obronne i administracyjne przeznaczenie był główną siedzibą czterech ważnych rodzin: Iliniczów, Radziwiłłów, Wittgensteinów i Światopełk-Mirskich.

Dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online. Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

TEMATY KOLEJNYCH WYKŁADÓW:

Sprawdź program wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.