Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 23.03.2022
18:30–20:00

Wykład online
Z UNESCO po Europie Wschodniej
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Spacery UNESCO: Spacerem po Starym Mieście w Wilnie

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Niemal wszyscy kojarzą i z sentymentem wspominają trasę od Ostrej Bramy ku brzegom Wilii. Po drodze mija się rozliczne kościoły i pałace. Starem Miasto w Wilnie, to bogactwo form architektonicznych, budowli oraz kultur ukształtowanych przez konfesje – rzymskokatolicką, ortodoksyjną oraz protestancką.

W przeszłości obszar ten stanowił często arenę ścierających się wpływów i tumultów. Historyczne budowle, w tym pałace Paców, Radziwiłłów i Chodkiewiczów, bazyliański klasztor św. Ducha z celą Konrada, kościół Misjonarzy oraz cerkiew św. Trójcy świadczą o wspaniałości miasta.

Nie można także pominąć symboli Wilna – katedry z konfesją św. Kazimierza, Zamku Witolda oraz Uniwersytetu wraz z kościołem św. Janów, gdzie w XVIII działali luminarze osiemnastowiecznej myśli oświeceniowej.

Dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online. Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.


Sprawdź program wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.