pon., 10.02.2020

Niewidoczny modernizm. Architektki w Warszawie

Jaki był udział kobiet w modernizmie? Jak i kiedy weszły do architektury i dlaczego ich dokonania pozostawały niezauważane, marginalizowane i niedoceniane? Co wiemy o polskich architektkach jako „niewidocznych“ modernistkach? Wykład podejmie próbę odpowiedzi na te pytania, kluczowe dla zrozumienia kultury modernistycznej.

Cykl wykładów: Nowe spojrzenie na warszawski modernizm

Prowadząca: prof. Marta Leśniakowska

Jest historyczką sztuki, wykładowcą akademickim, profesor w Instytucie Sztuki PAN. Ma rozległe zainteresowania badawcze obejmujące studia nad problematyką nowoczesnej architektury i kultury wizualnej, zwłaszcza fotografii, ich historią, teorią i krytyką w perspektywie transdyscyplinarnej. Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym Medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis. Jest także aktywna jako krytyczka sztuki i kuratorka kilku wystaw
sztuki współczesnej.

Cykl wykładów prof. Marty Leśniakowskiej będzie kontynuowany w kolejnym trymestrze (maj-czerwiec 2020 roku).

11 maja Czwarta Warszawa. Modernista w piekle kompromisów

8 czerwca Plac. Krótka historia polityka emocji

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.