Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 26.01.2022
18:30–20:00

Wykład online
Z UNESCO po Europie Wschodniej
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Spacery UNESCO: Ławra Kijowsko-Peczerska

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Złote kopuły górujące nad Dnieprem zwiastują turystom wspaniałość jednego z największych kompleksów monastycznych, który powstawał stopniowo od XI wieku na Rusi. Rozwój życia monastycznego zachęcał wszystkich tych, pragnących poświęcić życie Bogu do ascezy i kontemplacji.

Wraz z upływającym czasem Ławra Kijowsko-Peczerska, poza osiadłością mnichów w Dalszych i Bliższych Pieczarach, stała się ośrodkiem kultury, nauki i typografii. Jej niezmienny ortodoksyjny charakter został utwierdzony w XVII wieku wraz z unią brzeską i delegalizacją Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Uposażenia Konstantego księcia Ostrogskiego oraz wsparcie duchowe i naukowe metropolity Piotra Mohyły zapewniły Ławrze wysokie znaczenie, jako miejsca pielgrzymkowego oraz społecznego.

Dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online. Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

TEMATY KOLEJNYCH WYKŁADÓW:


Sprawdź program wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.