Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 06.02.2017
18:15–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku

Wokół jednego planu miasta | Cykl wykładów dr. Pawła Weszpińskiego

Jeden wykład to w zasadzie spotkanie z jednym planem. Spotkanie zdałoby się czasem nazbyt szczegółowe, ale często właśnie szczegół stanowi o wyjątkowości kartograficznego dzieła. Każde spotkanie to ilustrowana gawęda, w której staram się odpowiedzieć przede wszystkim na pytania, jakimi sposobami przedstawiano miasto, a także które elementy przestrzeni miejskiej rysowano na planie, co jest na nim prawdą, co fałszem. Pojedynczy plan, bohater wykładu, nie jest jednak samotną wyspą. W tle opowieści pojawiają się inne plany, których personifikacje można nazwać prekursorami i następcami naszego bohatera.

Cykl wykładów nie jest kursem historii kartografii warszawskiej. To wybór subiektywny, nie starałem się nim wypełnić zarówno całych dziejów kartografii warszawskiej jak i pełnego zestawu najważniejszych (czyli jakich?) planów miasta. To wybór, który w moim przekonaniu jest po prostu ciekawy.

6 lutego 2017, godz. 18:30

Wokół planu Pierre’a Ricaud de Tirregaille’a z 1762 roku

dr Pawel E. Weszpiński, kartograf i geograf, kustosz w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy. Kurator Gabinetu Planów i Map Warszawy wystawy głównej Muzeum Warszawy. Członek Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN oraz Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Autor m.in. publikacji na temat dawnej kartografii Warszawy, w tym książek z serii „Ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy”.

Uprzejmie informujemy, że bilet na wykład w Centrum Interpretacji Zabytku kosztuje 5 zł.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.