Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 03.11.2021
18:30–20:00

Wykład
Spacery UNESCO
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Wille i pałace Italii: Palazzo i Willa Farnese | ONLINE

Grafika. Na różowym tle napis Spacery UNESCO. Spacery online Środa 18:30

W cyklu spotkań, poświęconych architekturze i kolekcjom Italii, przyglądamy się losom znanych włoskich rodów i ich rezydencji. Losy pałacu i willi Farnese, splecione z burzliwymi dziejami kardynalskich i bankierskich rodzin nowożytnego Rzymu będą kanwą naszego Spaceru UNESCO. Spotkajmy się w Rzymie, na spacerze po obu brzegach Tybru.

Twórcą potęgi rodziny Farnese był kardynał Allessandro Farnese.

Swój frywolny przydomek – „kardynał spódniczka” – zawdzięczał własnej siostrze, pięknej Giulii, która jako kochanka papieża Aleksandra VI, miała swój znaczny udział w promocji brata.

Młody purpurat zgromadził imponującą kolekcję sztuki antycznej i ze znawstwem nabywał sztukę jemu współczesną. Postanowił zbudować pałac, który przyćmił swą świetnością i ogromem wszystkie dotychczas wzniesione rezydencje.

Architektem Palazzo Farnese był Antonio da Sangalo, ale dopiero ingerencja Michała Anioła w 1546 roku nadała temu obiektowi szczególny charakter, który znamy do dziś. Rodzina w 1577 roku zakupiła od potomków Agostina Chigiego wielki skarb poprzedniej epoki – willę na Zatybrzu. Zaprojektowana przez Baltasare Peruzziego z Willi Chigi przemianowana została na Farnesinę.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”, kierownik Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.

Informacje praktyczne:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online. Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Terminy i tematy kolejnych wykładów:

  • 10 listopada – Wille i pałace Italii: Rzym – Willa Borghese,
  • 1 grudnia – Wille i pałace Italii: Rzym – Pałac Kwirynalski.

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.