Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 16.03.2022
18:30–20:00

Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Wille i pałace Italii: Noto – miasto idealne | ONLINE

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Na wschodnim wybrzeżu Sycylii, nieopodal Syrakuz, na zboczu jednego z tutejszych wzgórz, powstało miasto idealne. Nie wyrosło jak większość tego rodzaju projektów z kaprysu władcy, lecz z konieczności odbudowy miasta zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi z 9 stycznia 1693 roku.

Wstrząs zniósł z powierzchni ziemi blisko 50 miejscowości. Burmistrz Noto wraz z ludnością zdecydowali o odbudowie w nowym miejscu, oddalonym o 8 km od Noto Antica.

Dziś „nowe” Noto jest perłą barokowej architektury Sycylii, zorganizowane zostało w inspiracji projektami zmian urbanistycznych Paryża i Wiednia. Realizacja, której wizytówką jest do dziś nie tylko samo założenie urbanistyczne, ale też liczne pałace i kościoły, wpisana została 2002 roku na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Do zobaczenia w Noto – tym niezwykłym sycylijskim mieście.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”, kierownik Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.

Informacje praktyczne:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.