śr., 20.04.2022

Wykład online
Spacery UNESCO
5 PLN

Wille i pałace Francji: Hotel de la Marine, Palais du Luxembourg. Miejsca władzy i sztuki.

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Fasada Hotel de la Marine należy do lepiej znanych elewacji w Paryżu. Stanowi ona część pierzei Placu Zgody, który odwiedzają chyba wszystkie wycieczki.

Jego wnętrza jeszcze do niedawna były nieznane, także specjalistom. Dzięki otwarciu dla publiczności latem 2021 r. dawnej siedziby francuskiego ministerstwa Marynarki możemy dziś podziwiać zachowane świetne wnętrza z XVIII i XIX w.

Pałac Luksemburski zaś to dawna siedziba Marii Medycejskiej, gdzie Rubens stworzył swoje arcydzieło malarstwa propagandowego. Od XIX wieku siedziba Senatu, z którą związane było pierwsze muzeum sztuki współczesnej…

Prowadzący: dr Paweł Ignaczak – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi badania nad warszawskim środowiskiem graficznym XVIII w. oraz nad grafiką i kolekcjonerstwem w Polsce i Francji od XVIII do XX w. Kurator Gabinetu Portretów w Muzeum Warszawy.

Informacje praktyczne:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online. Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.