Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 15.02.2023
18:00–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Wille i pałace Europy. Willa w Portici – złota mila architektury

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Za panowania Burbonów Neapolitańskich na podobieństwo zespołów willowych wokół Rzymu i Wenecji powstały za Neapolem letnie pałace arystokratyczne, służące rozrywce, będące miejscem wakacyjnej ucieczki z miasta. Były to także ważne punkty na szlaku objazdu królewskiego, często wizytowane przez koronowane głowy innych państw.

Doświadczenie uroków podróży arystokratów, w tym spotkanie z architekturą, sprawia, że wzorce z Południa wkrótce kopiowane będą w Europie za Alpami. Przykładem może być wola króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, który zainspirowany podróżą do „Złotej mili” (tak określa się zespół Villi Vesuviane, wpisany w 1997 roku na listę UNESCO), polecił architektowi Carlowi Friedrichowi Schinklowi zaprojektowanie pawilonu na terenie parku, nieopodal rezydencji królewskiej w Charlottenburgu.

Podczas wykładu przyjrzymy się „Złotej mili architektury” od Herkulanum do Reggio Calabria.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 35 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.