śr., 29.03.2023

Wille i pałace Europy. Sintra na trzy pałace

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Położona w pobliżu Lizbony Sintra od XV do początków XX stulecia pełniła funkcję letniej rezydencji królów Portugalii. Kształtujący architekturę ceremoniał królewski wpływał na zabudowę miasta. Miejsce znajdujące się zaledwie ok. 30 minut od Lizbony (niegdyś nie więcej niż pół dnia konno) idealnie nadawało się do ucieczki przed upałami i duszną atmosferą stolicy.

Do dziś zachowały się tam:

• zamek Maurów,
  • średniowieczny, przebudowywany wielokrotnie w renesansie i baroku zespół pałacowy
  • czy Pałac Pena.

Podczas wykładu odbędziemy historyczną podróż od czasów Maurów po współczesność zatopionej w zieleni Sintry.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych.

Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 35 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE