Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 05.04.2023
18:00–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Wille i pałace Europy. Rezydencje Ludwika II

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Wiek XIX to ostatnie stulecie budowy zamków w Europie. Nie służyły one już do obrony, ale były scenografią opowieści o historii rodów arystokratycznych. W ten sposób chciały one dowieść prawa do rządzenia państwami, które rodziły się w ramach doktryny nowoczesnej Europy. Intensywny rozwój produkcji przemysłowej, rewolucyjne zmiany społeczne wieku pary i żelaza były paradoksalnym kontekstem powstawania zaskakujących projektów monarszych.

Ludwik II Bawarski, zasiadając na tronie, miał 18 lat. Chłopięce marzenia postanowił zrealizować budując prawie w tym samym czasie trzy nowe rezydencje królewskie: Neuschwanschtein, Linderhoff i Herrenchiemsee. Pytanie o inną niż „szaleństwo” genezę tych obiektów będzie przedmiotem rozważań podczas ostatniego z wykładów w cyklu „Pałace i wille Europy”.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych.

Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 35 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejściówki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.