Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 28.04.2021
18:30–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Willa wenecka.Traktat w praktyce – wille Barbaro i Emo | ONLINE

Grafika. Na różowym tle napis Spacery UNESCO. Spacery online Środa 18:30

Cykl: Spacery UNESCO. Willa wenecka

Jak trudno poruszać się praktykom bez podstaw teoretycznych wie każdy, kto podjął kiedykolwiek wysiłek zmaterializowania własnego pomysłu. Intelektualne rygory, wskazujące metodę i określające zasady projektowania, formułowane były w renesansowych traktatach z pamięcią i krytyką rozwiązań proponowanych w antyku przez Witruwiusza. Ten, czytany na nowo inspiruje do twórczego komentarza i reinterpretacji, przynoszących nowe rozwiązania.

Inspirujące renesansowe traktaty stanowiły przemyślane i uporządkowane koncepcje organizacji przestrzeni, podziału funkcji oraz sprawnego łączenia tego co intelektualne (humanistyczne) z tym, co materialne (architektoniczne). Dlatego proponowany wykład wprowadzi słuchaczy w zagadnienia formułowane w traktatach Albertiego, Filarete, Serlia, Vignoli, Barbara i Palladia oraz podejmuje próbę zaprezentowania realizacji też traktatowych w praktyce na przykładzie willi Barbaro i Emo.

 

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.