Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 15.01.2018
18:30–19:45


Centrum Interpretacji Zabytku
Wstęp 5 zł

Wieś – miasto – zamek

Zaledwie 25 kilometrów dzieli od siebie dwa miejsca w południowych Czechach wpisane na listę UNESCO: Holašovice i Český Krumlov. Pierwsze to wyjątkowa wieś, która zachowała układ przestrzenny i architekturę charakterystyczną dla tego regionu w XVIII i początkach XIX wieku. Český Krumlov to z kolei miasto malowniczo położone nad meandrującą Wełtawą, nad którym góruje potężny zamek z oryginalnymi wnętrzami. Spotkania pozwolą wyobrazić sobie, jak wiele dzieliło światy – wiejski, mieszczański i arystokratyczny, leżące tak blisko siebie.

Nie tylko Praga. Czeski barok na Liście UNESCO

Myśląc o sztuce barokowej w Czechach, przed oczami stają najczęściej kościoły i pałace Pragi. Wykłady zabiorą nas poza stolicę Czech, do miejsc docenionych przez UNESCO. Odwiedzimy m.in. Český Krumlov, miasteczko z średniowiecznymi, renesansowymi i barokowymi budynkami. Nad miastem dominuje największy, po Hradczanach, zamek w Czechach, z oryginalnym barokowym teatrem. Z kolei zamek arcybiskupów ołomunieckich w Kromieryżu intryguje niewielką acz wysmakowana galerią malarstwa. UNESCO wyróżniło także tamtejszy zespół ogrodów, upamiętniających sztukę ogrodnictwa od XVII do początków XIX wieku. Zastanowimy się też, co sprawia, że Kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu jest wyjątkowa, i przyjrzymy się zjawisku barokowego gotyku.

dr Paweł Ignaczak, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta DAAD (Drezno), Fundacji Lanckorońskich (Rzym), Fundacji Dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej (Paryż). Pracował w Gabinecie Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz w kolekcji graficznej Biblioteki Polskiej w Paryżu. Prowadzi badania nad grafiką i kolekcjonerstwem w Polsce i Francji od XVIII do XX wieku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.