Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 12.11.2018
18:30–19:45


Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł

Od wielkiej płyty do zrób-to-sam

Po latach 70., z wnętrzami w blokach z wielkiej płyty, pojawieniem się nowych mód i aspiracji towarzyszących polepszeniu się stopy życiowej warszawiaków, nastąpił kryzys lat 80. i niedobór podstawowych dóbr konsumpcyjnych. Przyjrzymy się temu, jak pojawienie się nowych modeli życia i nowych przedmiotów w latach 70. wpłynęło na wygląd mieszkań. Porozmawiamy także o strategiach radzenia sobie z niedoborem w latach 80., polegających przede wszystkim na samodzielnym naprawianiu i konstruowaniu potrzebnych sprzętów domowych.

 

Cykl Jak mieszkała Warszawa. Od małej stabilizacji do wolnego rynku

Kontynuujemy cykl poświęcony stołecznemu designowi. Zajrzymy do wnętrz urządzanych w powojennych dekadach. Zobaczymy, jak zamieszkiwała inteligencja i artyści w czasach małej stabilizacji, jak boom budowlany lat 70. wpłynął na wygląd mieszkań oraz jak radzono sobie z niedoborem lat 80. Zajrzymy też do domów urządzanych w latach 90. Wygląd mieszkań zrekonstruujemy na podstawie literatury poradnikowej, artykułów z powojennych czasopism (Ty i Ja, Przekrój), filmów i archiwalnych fotografii. Porozmawiamy o konsumpcji w PRL i czasach III RP, o zmieniających się gustach, wolnym rynku i postmodernizmie.

Prowadząca: dr Agata Szydłowska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii. To absolwentka historii sztuki na UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka książki z wywiadami Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi oraz współautorka (z Marianem Misiakiem) książki Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.