Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 20.09.2023
18:00–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Wersal w czterech odsłonach. Odrodzenie Wersalu – Wersal w XIX w.

Ach ten Wersal… Próby zmiany funkcji tego niesamowitego miejsca rozpoczęły się już w początkach XIX w.

Po rewolucji francuskiej rezydencja już nigdy nie stała się siedzibą monarchy. Ludwik XVIII przeprowadził restaurację pałacu, ale nie zamieszkał w nim nawet na chwilę. Jego następca, Ludwik Filip, urządził w Wersalu Muzeum Historii Francji. Prace adaptacyjne trwały kilka lat i zmieniły całkowicie wygląd wielu wnętrz. Dalsza historia tego miejsca naznaczona jest polityką i najważniejszymi, nie tylko dla Francji, wydarzeniami w historii Europy.

Prowadzący: dr Paweł Ignaczak – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi badania nad warszawskim środowiskiem graficznym XVIII w. oraz nad grafiką i kolekcjonerstwem w Polsce i Francji od XVIII do XX w.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 30 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę kicket.com. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE

Ilustracja: Bankiet dla królowej Wiktorii zorganizowany przez Napoleona III w Operze Królewskiej w Wersalu autorstwa Eugene Lami (1855)


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.