Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 23.08.2021
18:30–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Warszawski Pociejów – stolica tandetnego przepychu | ONLINE

Grafika. Na fioletowym tle napis Luksus, tandeta i awans po warszawsku

„Pociejów bowiem nasz spotkały losy dawnej Kartaginy, gorzej nawet, bo nie raz, ale dwa razy przenosił się z miejsca na miejsce” – tymi słowami autor artykułu w „Tygodniku Ilustrowanym” z 1865 r. opisywał warszawskie targowisko, które z czasem stało się synonimem tandety, kiczu i prowincjonalizmu.

Dzieje Pociejowa, owego miejsca, którego trudno dziś szukać na mapie Warszawy, złączone są z barwnymi historiami wielu słynnych osób. Pociejów był także świadkiem jednego z największych tumultów w 1790 r. wymierzonego właśnie przeciwko Żydom. W XIX wieku Pociejów był nadal jarmarkiem, który poprzez różne zabiegi architektoniczne był izolowany przed wzrokiem mieszkańców Warszawy. Właśnie jako miejsce niebezpieczne i owiane złą sławą funkcjonował do końca II. wojny światowej.

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

 

Sprawdź nasze pozostałe wykłady.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.