pon., 08.05.2017
18:30–19:30
Centrum Interpretacji Zabytku
Wstęp płatny 5 zł
O zbiorze ubiorów i akcesoriów stroju Muzeum Warszawy
Do roli ośrodka elegancji predestynowała Warszawę jej historia. Wybór miasta na siedzibę książąt mazowieckich, a później królów i Sejmu Rzeczypospolitej, sprawił, że pojawiło się tutaj zapotrzebowanie na reprezentacyjne ubiory dla dworu i szlacheckich posłów. Piękne stroje budziły zainteresowanie bogacących się kupców i rzemieślników. Początkowo cenne tkaniny i akcesoria sprowadzano z zagranicy, potem renomę zdobyły wyroby miejscowych warsztatów. Sławą cieszyły się tutejsze kornety, obuwie czy pasy kontuszowe, powstające w warszawskich i podwarszawskich „persjarniach”.
Warszawa, niezależnie od politycznych uwarunkowań, zawsze funkcjonowała jako centrum życia towarzyskiego, artystycznego czy gospodarczego. Tu, w siedzibach arystokracji i plutokracji, kumulowało się życie towarzyskie. Przedstawiciele elity, a potem także gwiazdy scen i ekranu pełniły rolę wyroczni mody, wyznaczały trendy, które chętnie naśladowano. Duże znaczenie miała redagowana w Warszawie prasa, komentująca nowinki w modzie, reklamująca różne sklepy, wreszcie oferująca wykroje modnych kreacji i porady o stosowności poszczególnych typów ubioru.
W Muzeum Warszawy mamy około 2000 różnego typu ubiorów i akcesoriów stroju. Ten zbiór jest stale rozbudowywany. Dokumentuje on zjawisko opisywane w literaturze i wspomnieniach, określane jako „warszawski szyk”.
8 maja 2017, godz. 18:30
Bluzka od Hersego, czapka dorożkarza, koszulka z napisem „Solidarność”. O zbiorze ubiorów i akcesoriów stroju Muzeum Warszawy
Agnieszka Dąbrowska, historyczka sztuki, kustoszka Działu Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy, zajmuje się historią rzemiosła artystycznego i dziejami kultury materialnej, szczególnie kostiumologią. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat historii ubiorów w Warszawie. Autorka związanych z tymi dziedzinami wystaw i publikacji oraz książek o historii sztuki dla dzieci.
Uprzejmie informujemy, że bilet na wykład w Centrum Interpretacji Zabytku kosztuje 5 zł.