pon., 16.05.2022

Wykład online
Warszawa z mapą

Warszawa z mapą wygląda inaczej: Miasto, matematyka i gwiazdy

Cykl wykładów poświęcony po trosze dziejom planów Warszawy, po trosze Warszawie widzianej na planach miasta, po trosze interpretacjom tego co w mieście znamy z perspektywy innej niż codzienna. Spróbujemy myśleć o Warszawie mapą.

Na wszystkich spotkaniach towarzyszyć będą nam plany miasta, zazwyczaj te dawne, czasem przycięte, przekręcone, poskręcane, nieraz powiększone ponad miarę. Ale niezależnie od sposobu ich użycia będą w centrum uwagi – one i ich miasto.

O czym będzie wykład?

Nasz codzienny wzrokowy kontakt z miastem zaczyna się od czubka buta, a kończy na parapetach pierwszego piętra, jest ściśnięty obu pierzejami przemierzanej ulicy. Wystarczy jednak udać rozciąganie skrzydeł – chwycić w rękę plan miasta, by zobaczyć miasto zupełnie odmienne o tego znanego na co dzień.

Bohaterką wykładu będzie więc Warszawa widziana z innej perspektywy, trochę geometryczna, trochę gwiezdna, trochę matematyczna.

Wykład poprowadzi dr Paweł Weszpiński, geograf i kartograf, opiekun zbioru kartograficznego i kurator Gabinetu planów i map Warszawy w Muzeum Warszawy, współpracownik Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online. Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

TEMATY KOLEJNYCH WYKŁADÓW:

Sprawdź program wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.