sob., 01.10.2022

Spacer

Warszawa nieoczywista. Spacer z prof. Martą Leśniakowską – Natolin

U  stóp skarpy warszawskiej, w pobliżu wsi Kabaty, na terenie dóbr wilanowskich rozciągał się „obszerny las mieszany, w którym wzgórza i doliny na przemian się ukazują” (opis z 1789).

Tu powstał zespół pałacowo-parkowy w Natolinie – letnia rezydencja Czartoryskich, potem Lubomirskich, Potockich i Tyszkiewiczów – jeden z najcenniejszych przejawów kultury artystycznej doby Oświecenia i okresu, gdy kształtowały się nurty romantyczne w polskiej sztuce ogrodowej. Dzieło wielkich architektów końca XVIII i pocz. XIX wieku: Szymona Bogumiła Zuga i Chrystiana Piotra Aignera, z niezwykłymi polichromiami o motywach groteski we wnętrzach autorstwa rzymskiego architekta i projektanta Vincenza Brenny oraz sztukateriami Wirgiliusza Baumana.

Jak dzisiaj wygląda to arcydzieło sztuki klasycystycznej?

Miejsce zbiórki: przed bramą pałacową przy ul. Nowoursynowskiej

Bilety: 5 zł, bilety można kupić w kasie biletowej Centrum Interpretacji Zabytku lub online.

Prof. IS PAN dr hab. Marta Leśniakowska – historyk i krytyk sztuki, związana z Instytutem Sztuki PAN.

Ilustracja: Widok pałacu w Natolinie od strony parku, Chrystian Breslauer, po 1852, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy