Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 21.10.2019
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Komboloi, begleri, filachto. W nowogreckim świecie magii, złego oka i „świeckiego różańca”

Zajrzymy do zakamarków sklepów z pamiątkami. Dowiemy się, dlaczego i po co tylu Greków nosi „różańce”. Przede wszystkim zaś, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak skutecznie uchronić się przed złym okiem.

Cykl wykładów: Różne oblicza Grecji i Cypru

W czasie spotkań dowiemy się o mniej znanych zakątkach świata greckiego. Poznamy jego różne oblicza, nie tylko poprzez wyprawę do bardziej i mniej znanych miejsc w Grecji i na Cyprze. Podczas spotkań przyjrzymy się kulturze greckiej również bardziej metaforycznie, choć namacalnie, poznając przedmioty ilustrujące dziedzictwo niematerialne tego obszaru. Odejdziemy od utartych szlaków i sposobów myślenia o Grecji, a nawet – biada! – porzucimy listę światowego dziedzictwa UNESCO. Utrzymamy za to letnią, wakacyjną atmosferę spotkań.

 

Prowadzący: dr Przemysław Kordos

Jest etnografem i literaturoznawcą zajmującym się szeroko pojętą tematyką nowej Grecji oraz Cypru. Jego doktorat dotyczył polskiego podróżnictwa do Grecji. Zajmował się również kwestią tożsamości nowogreckiej, kulturą ludową w Grecji i na Cyprze oraz współczesną literaturą nowogrecką. Pracuje na Wydziale Artes Liberales UW.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.