Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 04.12.2017
18:30–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp płatny

W domu. Jak żyli warszawiacy, co kupowali, co zdobywali, a czego nigdy nie mieli?

Cykl trzech wykładów poświęcony będzie społecznemu życiu dizajnu w powojennej Warszawie. Tematem wykładów będzie codzienność warszawiaków widziana przez pryzmat przedmiotów i obiektów grafiki: mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, neonów, plakatów, murali… Na podstawie zdjęć archiwalnych, artykułów z gazet, fragmentów książek i filmów prześledzimy losy przedmiotów w odbudowywanej, a potem modernizowanej Warszawie. Zastanowimy się nad rolą meblościanki i zabytkowego zegara, praktykami kupowania przedmiotów w sposób nie zawsze zgodny z prawem, będziemy mówić o modach i snobizmach, guście inteligenckim i estetyce niedoboru. Będzie mowa także o projektach funkcjonujących w przestrzeniach publicznych: skąd się brały, jaką pełniły rolę, co z nich zostało do dziś. Wstępem do tych opowieści będzie wykład zarysowujący instytucjonalne i polityczne zaplecze dizajnu w powojennej Warszawie i Polsce: kto zamawiał projekty, dla kogo, gdzie, jak powstawał system zamówień, wreszcie jak żyli warszawscy projektanci.

Dr Agata Szydłowska, doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii, absolwentka historii sztuki na UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka książki z wywiadami, „Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi” oraz współautorka (z Marianem Misiakiem) książki „Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce” (obie książki: wyd. Karakter).


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.