czw., 08.02.2024

UNESCO w Polsce. Hala Stulecia i tereny wystawowe we Wrocławiu

Zdjęcie Hali Stulecia w słoneczny dzień.

Hala Stulecia i otaczające ją tereny wystawowe na trwałe wpisały się w historię nowoczesnej architektury i urbanistyki. Hala Stulecia w założeniu jej projektanta Maxa Berga miała być „katedrą demokracji” egalitarną przestrzenią doświadczeń przeznaczoną na wystawy, koncerty, zawody sportowe itp. Otaczające ją tereny zaprojektowane przez Hansa Poelziga tworzyły ogólnodostępny teren rekreacji poprawiając kondycję zdrowotną mieszkańców Breslau.

We wpisanym w 2006 roku na listę światowego Dziedzictwa UNESCO zespole mieszają się modernistyczne idee sprawiedliwości społecznej, postępu, walki o poprawę jakości życia w mieście z dziedzictwem natury politycznej – wymową Wystawy Stulecia mającej manifestować potęgę Prus.

Monumentalne dzieło Maxa Berga to przede wszystkim jednak rewolucyjny na skalę światową projekt ze względu na wybór materiału – konstrukcji, żelbetowej, technologię budowy na wzór wieżowców amerykańskich oraz rozmiar zrealizowanej kopuły.

Prowadząca: Ewa Perlińska-Kobierzyńska – historyczka architektury, kuratorka wystaw, opiekunka zbioru dokumentacji architektonicznej w Muzeum Warszawy, Jej zainteresowania naukowe koncertują się wokół architektury polskiej XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego.

Wykład odbywa się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

ikona dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchu