czw., 11.04.2024
18:00–19:30
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
UNESCO w Polsce. Drewniane kościoły południowej Małopolski.
W zeszłym roku obchodziliśmy 10 rocznicę wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO sześciu świątyń rzymskokatolickich z obszaru historycznej Małopolski wybudowanych w miejscowościach: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa. Te najlepiej zachowane i najstarsze drewniane kościoły gotyckie na tym terenie, dziś znajdują się w województwie małopolskim i podkarpackim. Na wykładzie przyjrzymy się kunsztowi ciesielskiemu czasów średniowiecznych na przykładzie obiektów UNESCO. Mimo, że wszystkie świątynie są wykonane w technice zrębowej, każda z nich ma unikalną bryłę, detal architektoniczny oraz wyposażenie wnętrz. Szczególnie wnętrza będą przewodnikiem po kilku wiekach sztuki sakralnej, pokazując przemiany artystyczne i stylistyczne.
Prowadzący: Ewa Perlińska-Kobierzyńska, historyczka architektury, kuratorka wystaw, opiekunka zbioru dokumentacji architektonicznej w Muzeum Warszawy, Jej zainteresowania naukowe koncertują się wokół architektury polskiej XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego. Przewodnik beskidzki kl. III na obszar całych Beskidów.
Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 30 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.
Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY
Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę kicket.com. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową