Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 09.05.2024
18:00–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

UNESCO w Polsce. Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat

Transgraniczny wpis na listę UNESCO z 2013 roku objął 16 cerkwi z terenu południowo-wschodniej Polski oraz Ukrainy w rejonie Karpat.

Zrębowe świątynie odzwierciedlają odrębność tradycji budowlanych i ikonograficznych Kościoła Wschodniego oraz zróżnicowanie etniczne na obszarze dawnych ziem rusińskich. Rusinów karpackich można podzielić na trzy główne grupy etniczne: Łemkowie, Bojkowie i Huculi. Podział ten odzwierciedlają typy architektoniczne cerkwi.

Dziś świątynie społeczności wyznania prawosławnego i grecko-katolickiego często są już tylko pamiątką historyczną po niegdyś wielokulturowych kresach Rzeczypospolitej oraz burzliwej historii XX w. na tym terenie.

Prowadzący: Ewa Perlińska-Kobierzyńska, historyczka architektury, kuratorka wystaw, opiekunka zbioru dokumentacji architektonicznej w Muzeum Warszawy, Jej zainteresowania naukowe koncertują się wokół architektury polskiej XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego. Przewodnik beskidzki kl. III na obszar całych Beskidów.

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 30 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę kicket.com. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

ikona dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Na zdjęciu: Cerkiew w Powroźniku, 2024, fot. Bartłomiej Kobierzyński


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.