wt., 26.04.2022

Seminarium Warszawskie
wstęp bezpłatny

Ulotne i trwałe. Jak dbać o materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Warszawy? | Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskie jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas seminarium zastanowimy się m.in.:

• nad formami ochrony stołecznego dziedzictwa materialnego i niematerialnego,
  • nad zagrożeniami czyhającymi na zabytki warszawskie,
  • nad stratami dorobku kulturowego naszego miasta w ostatnich dwóch dekadach,
  • nad stołeczną spuścizną negatywną bądź niechcianą,
  • nad sposobami waloryzowania dziedzictwa,
  • nad tym, gdzie powinno się chronić ruchome elementy dziedzictwa kulturowego Warszawy.

W seminarium wezmą udział:

Zbigniew Gluza – redaktor, inicjator i szef podziemnej „Karty” (od 1982) i niezależnego Archiwum Wschodniego (od 1987), prezes Ośrodka KARTA (od 1990, obecnie organizacji pożytku publicznego), przewodniczący Rady Programowej Domu Spotkań z Historią (2006–21), przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie (od 2014), przewodniczący Rady Fundacji Domu Wschodniego (od 2019). Redaktor naczelny kwartalnika „Karta” i wydawnictwa KARTY, autor, współautor, redaktor i wydawca kilkuset publikacji i kilkudziesięciu wystaw. Inicjator archiwistyki społecznej, dialogu polsko-ukraińskiego „Polska–Ukraina: trudne pytania”, programów dokumentacji imiennej „Indeks Represjonowanych” i „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” oraz Księgi Stulecia Niepodległości.

Michał Krasucki historyk sztuki, od 2017 roku Stołeczny Konserwator Zabytków, inicjator licznych przedsięwzięć związanych z popularyzacją oraz ochroną warszawskich zabytków (np. Festiwal Otwarte Mieszkania, interwencje w sprawie inwestycji dotyczących zabytków), swego czasu prezes oddziału warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, dawny pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, autor licznych publikacji z zakresu historii architektury XIX i XX w. i dziedzictwa architektonicznego Warszawy z tego okresu, m.in. takich jak „Warszawskie dziedzictwo postindustrialne” czy „ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”.

Janusz Owsiany – prezes Stowarzyszenia „Monopol Warszawski” (działającego od dwóch dekad przy dawnej Warszawskiej Fabryce Wódek „Koneser”), członek Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Pragi, a od ponad 50 lat warszawski przewodnik turystyczny PTTK, inicjator wielu akcji społecznych i projektów rewitalizacji zabytkowych obiektów – głównie na warszawskiej Pradze, pomysłodawca i inicjator utworzenia Domu Dziennego Pobytu dla Weteranów – Żołnierzy Powstania Warszawskiego, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej.

Seminarium Warszawskie poprowadzą dr Paweł Weszpiński z Muzeum Warszawy i dr hab. Mikołaj Madurowicz z Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Informacje praktyczne:

Miejsce: Biblioteka Muzeum Warszawy, (Rynek Starego Miasta 42, I piętro)

Wykład będzie można również obejrzeć na Facebooku Muzeum Warszawy.

Sprawdź program seminarium.