wt., 14.12.2021

Wykład online
Seminarium Warszawskie
wstęp bezpłatny

„Ty nad poziomy wylatuj”. O Warszawie Marka Ostrowskiego | Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskie jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Grudniowe seminarium poświęcone będzie doktorowi Markowi Ostrowskiemu (1947 – 2019), varsavianiście z niepojętym zapałem upowszechniającemu wiedzę o mieście. Postaci nietuzinkowej, człowiekowi renesansu, naukowcowi wyprzedzającemu swą epokę. Kim był Marek Ostrowski? Biologiem, przyrodnikiem, badaczem przestrzeni, środowiska i informacji obrazowej, varsavianistą, fotografem i artystą fotografikiem, pasjonatem latania, marzycielem, nauczycielem, wizjonerem, humanistą, mędrcem… Będzie to rozmowa o człowieku i jego dorobku prowadzone w gronie osób na różnych polach mu bliskich.

Wśród dzieł Marka Ostrowskiego pamiętamy m.in. monograficzny wykład Varsavianistyka Uniwersytetu Warszawskiego, bodaj najpopularniejszy wśród studentów (liczba zgłoszeń sięgała 900!) „Panoramę Warszawy Przełomu Tysiącleci” odsłoniętą w Sylwestra 2000/2001 roku na ścianie Domów Towarowych Centrum – największą na świecie fotograficzną panoramę miasta; autorską naukową koncepcję informacji obrazowej; Akademię Wiedzy o Mieście, sesje naukowe „Tematycznych Panoram Warszawy”, liczne publikacje, w tym „Tryptyk Warszawski” ( „Spojrzenie Warsa”, „Oblicze Sawy” oraz „Pokolenie Varsovia.pl”).

W seminarium wezmą udział:

dr hab. Artur Magnuszewski, prof. ucz., kierownik Zakładu Hydrologii na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Zajmuje się modelowaniem hydrodynamicznym rzek i zbiorników wodnych, a także wykorzystaniem obrazów satelitarnych Sentinel 1 i 2 w badaniu zlodzenia rzek i dynamiki procesów korytowych (badania dotyczą dolnej Wisły, a także odcinka Wisły warszawskiej). Współpracuje z Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN i Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, współpracownik dr. Marka Ostrowskiego w programie studiów varsavianistycznych.

dr Michał Chiliński – jeden z ostatnich uczniów dr Marka Ostrowskiego, przez wiele lat dzielący z nim pokój na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje w Laboratorium Informacji Obrazowej (Wydział Biologii), będącym ideową kontynuacją jednostki stworzonej przez bohatera spotkania. Chcąc zachować dziedzictwo swojego mentora prowadzi dla studentów zajęcia z Varsavianistyki oraz Informacji Obrazowej. W pracy naukowej poświęca się interdyscyplinarnym badaniom środowiska na styku Fizyki, Biologii i Geografii.

dr Adam Jankiewicz, historyk, prawnik i kulturoznawca, emerytowany pracownik Trybunału Konstytucyjnego, badacz i autor prac z zakresu historii ustroju, konstytucjonalizmu i prawa konstytucyjnego, ochrony dziedzictwa i krajobrazu kulturowego, przestrzeni kulturowej, rozwoju przestrzennego, analiz i studiów historyczno-konserwatorskich, historyczno-urbanistycznych, regionalistyki i dziejów kartografii, w szczególności kartografii warszawskiej. Były pracownik PP Pracownie Konserwacji Zabytków w Warszawie, były członek Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kultury przy MKiDN. Wieloletni współpracownik dr Marka Ostrowskiego w programie studiów varsavianistycznych.

Seminarium odbędzie się z udziałem przedstawicieli rodziny dr. Marka Ostrowskiego, w tym małżonki Sylwii Jarosińskiej-Ostrowskiej.

Informacje praktyczne:

Spotkanie odbędzie się ONLINE na Facebooku Muzeum Warszawy oraz na kanale youtube Muzeum Warszawy.

Sprawdź program Seminarium Warszawskiego.