Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 16.12.2019
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Czym właściwie jest Tadź Mahal, czyli o mauzoleach w świecie islamu

Indyjskie Tadź Mahal jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli świata islamu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie jest to meczet ani pałac, lecz mauzoleum, z którym związana jest tragiczna historia mogolskiego władcy i jego żony. Ze względów religijnych okazałe grobowce zaczęto wznosić w świecie islamu stosunkowo późno, ale i tak stały się nierzadko najsłynniejszymi obiektami architektury islamu na danych terenach, jak np. strzeliste Gonbade Qabus w Iranie oraz niezwykłe mauzoleum w Bucharze.

Cykl wykładów: Nie tylko arabeski, czyli o skarbach architektury islamu

Architektura powstająca w świecie islamu od wieków fascynowała Europejczyków. Majestatyczne meczety i mauzolea oraz malownicze ogrody po dziś dzień przyciągają turystów i miłośników sztuki. Wykłady poświęcone architekturze świata muzułmańskiego pozwolą zrozumieć specyfi kę budownictwa arabskiego, tureckiego, perskiego i mogolskiego oraz poznać najbardziej wyjątkowe dzieła architektury islamu, które znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Prowadzący: dr Magdalena Pinker

Jest kuratorką Zbiorów Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie i adiunktką w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się architekturą i sztuką arabską, w szczególności zagadnieniami związanymi z muzułmańskimi kolekcjami w zbiorach polskich muzeów oraz tematem miasta w kulturze islamu. Autorka publikacji na temat sztuki orientalnej, kuratorka wystaw poświęconych sztuce Wschodu.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.