sob., 23.07.2022

udział bezpłatny

ŚWIĘTO STAREGO MIASTA: Spacer po Mariensztacie

Spacer architektoniczny po Mariensztacie

Ta część warszawskiego Śródmieścia wzięła swą nazwę z niemieckiego Marienstadt – ‘miasto Marii’. W połowie XVIII wieku wydzielony jako jurydyka Potockich, teren ten przeżywał liczne przebudowy. Dzisiejszy kształt architektoniczny Mariensztatu jest dziełem architekta Zygmunta Stępińskiego. Znane nam osiedle powstawało w szybkim tempie, narzuconym ideą socjalistycznego współzawodnictwa pracy, w latach 1948-1949.

Spacer po Mariensztacie poprowadzi prof. Marta Leśniakowska z Instytutu Sztuki PAN.

Informacje praktyczne

Miejsce zbiórki: taras nad Trasą W-Z