pon., 23.03.2020

Światowe dziedzictwo UNESCO: Nigeria

Wykład będzie opowieścią o kulturowych osiągnięciach Nigerii, które zyskały uznanie na arenie międzynarodowej. Świadectwem tego są miejsca, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, takie jak Święty gaj Osun-Osogbo oraz Krajobraz kulturowy Sukur we wschodniej Nigerii. Na liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO umieszczone zostały także trzy pozycje obrazujące różnorodność i bogactwo Nigerii w zakresie kultury duchowej i sztuki. Są to: parada masek Ijele, dziedzictwo przekazu ustnego Gelede oraz system przepowiadania przyszłości Ifa. Wpisy te świadczą o randze walorów przyrodniczo-kulturowych Nigerii i niezwykłej wartości dziedzictwa tego kraju.

Prowadząca: dr Patrycja Kozieł

Jest absolwentką afrykanistyki, etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Gender Studies, Instytut Badań Literackich PAN. Przygotowuje doktorat na Wydziale Orientalistycznym, poświęcony literaturze kobiecej w północnej Nigerii. Pani Kozieł w ramach pracy w Instytucie, jest zaangażowana w redagowanie czasopisma Hemispheres oraz inicjatywy międzykulturowe, poświęcone migrantom, edukacji globalnej i artystycznej.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.