Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 23.03.2020
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Światowe dziedzictwo UNESCO: Nigeria

 

Wykład będzie opowieścią o kulturowych osiągnięciach Nigerii, które zyskały uznanie na arenie międzynarodowej. Świadectwem tego są miejsca, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, takie jak Święty gaj Osun-Osogbo oraz Krajobraz kulturowy Sukur we wschodniej Nigerii. Na liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO umieszczone zostały także trzy pozycje obrazujące różnorodność i bogactwo Nigerii w zakresie kultury duchowej i sztuki. Są to: parada masek Ijele, dziedzictwo przekazu ustnego Gelede oraz system przepowiadania przyszłości Ifa. Wpisy te świadczą o randze walorów przyrodniczo-kulturowych Nigerii i niezwykłej wartości dziedzictwa tego kraju.

Prowadząca: dr Patrycja Kozieł

Jest absolwentką afrykanistyki, etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Gender Studies, Instytut Badań Literackich PAN. Przygotowuje doktorat na Wydziale Orientalistycznym, poświęcony literaturze kobiecej w północnej Nigerii. Pani Kozieł w ramach pracy w Instytucie, jest zaangażowana w redagowanie czasopisma Hemispheres oraz inicjatywy międzykulturowe, poświęcone migrantom, edukacji globalnej i artystycznej.

 

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.