pon., 22.07.2019

Stanowiska archeologiczne w Grecji. Niedopuszczalnie krótkie wprowadzenie do tematu

Trudno jednoznacznie i kompetentnie określić liczbę stanowisk archeologicznych w Grecji. Wiadomo na pewno, że tylko ułamek z nich jest chętnie odwiedzany. Jak wyglądają te stanowiska, które nie leżą w popularnych Atenach, Delfach, Olimpii, Epidauros czy Delos? Co można znaleźć tam, gdzie nikt nie chadza i nie ma nawet kasy biletowej?

Cykl wykładów: Różne oblicza Grecji i Cypru

W czasie spotkań dowiemy się o mniej znanych zakątkach świata greckiego. Poznamy jego różne oblicza, nie tylko poprzez wyprawę do bardziej i mniej znanych miejsc w Grecji i na Cyprze. Podczas spotkań przyjrzymy się kulturze greckiej również bardziej metaforycznie, choć namacalnie, poznając przedmioty ilustrujące dziedzictwo niematerialne tego obszaru. Odejdziemy od utartych szlaków i sposobów myślenia o Grecji, a nawet – biada! – porzucimy listę światowego dziedzictwa UNESCO. Utrzymamy za to letnią, wakacyjną atmosferę spotkań.

Prowadzący: dr Przemysław Kordos

Jest etnografem i literaturoznawcą zajmującym się szeroko pojętą tematyką nowej Grecji oraz Cypru. Jego doktorat dotyczył polskiego podróżnictwa do Grecji. Zajmował się również kwestią tożsamości nowogreckiej, kulturą ludową w Grecji i na Cyprze oraz współczesną literaturą nowogrecką. Pracuje na Wydziale Artes Liberales UW.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku