Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 17.02.2021
18:30–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Spotkajmy się w Rawennie | ONLINE

Czarno białe zdjęcie wnętrza kościoła. Spacery online środa 18.30 spacery unesco

Wykład z cyklu: Spacery UNESCO

Rawenna to ostatnia oficjalna stolica Zachodniego Cesarstwa, słynna z wczesnochrześcijańskich kościołów dekorowanych mozaikami. Strategiczne położenie – bliskość portu morskiego i chroniących od lądu bagien, dawały schronienie dworowi cesarskiemu przed atakami barbarzyńców.

Mauzoleum Galii Placydii, Augusty i regentki Zachodu jest przykładem misternej pracy zakładów mozaikarskich. Wyobrażona tu scena przedstawiająca dobrego pasterza wśród owiec jest uosobieniem tęsknoty za pokojem, a centralna kopuła przedstawiająca rozgwieżdżone niebo, na którego tle błyszczy krzyż jest znakiem nadziei – wbrew kryzysowi politycznemu, który zdaje się prowadzić wprost do upadku dotychczasowego porządku. Miasto nad brzegiem Adriatyku było faktycznie świadkiem finis imperium, gdy w 476 roku Odoaker pozbawił tronu ostatniego cesarza Romulusa Augustulusa.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo  Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

Sprawdź pozostałe wykłady w Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.