Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 03.02.2021
18:30–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Spotkajmy się przed katedrą w Akwizgranie | ONLINE

Fotografia w odcieniach sepia. Na zdjęciu prezbiterium kościoła w stylu gotyckim. Napis Spacery UNESCO. Spacery online środy 18:30

Wykład z cyklu: Spacery UNESCO

Kompleks rezydencjonalny w Akwizgranie (dzisiejsze Aachen), dawnej stolica cesarstwa Karola Wielkiego, stanowi unikatowy przykład renesansu karolińskiego. Nie brak tu wyraźnych motywów przypominających o dziedzictwie rzymskim, takich jak rzeźby wilczycy (związanej z legendą o Romulusie i Remusie) czy szyszki (symbolu władzy duchowej). W ten sposób zmaterializowała się idea „drugiego Rzymu”. Jednym z najważniejszych obiektów zachowujących pamięć starożytnego imperium jest kaplica pałacowa, zbudowana na rzucie ośmiokąta, w którą wmontowano antyczne spolia, pochodzące z Rzymu, Mediolanu i Rawenny – dawnych stolic Zachodniego Cesarstwa.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo  Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

Sprawdź pozostałe wykłady w Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.