śr., 04.05.2022

5 PLN

Spacery UNESCO: Tower of London – więzienie, skarbiec i kruki

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Londyńskie Tower owiane jest niesławą jako więzienie polityczne i miejsce kaźni królewiczów z rodu Yorków, żon Henryka VIII, duchownych, przeciwników reformatorskich pomysłów Tudorów czy Joanny Grey – „królowej dziesięciu dni”. Pamięć o nich zapisana jest w murach Tower i stale obecna, tak jak kruki, na których ciąży brzemię trwania monarchii.

Tower, to jednak coś więcej niż ponura wieża. To wspaniały skarbiec, miejsce depozycji precjozów i symboli angielskiej władzy królewskiej.

Dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Sprawdź program wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.