Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 02.08.2021
18:30–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Spacery UNESCO. Rzym siedmiu wzgórz: Eskwilin | ONLINE

Grafika. Na różowym tle napis Spacery UNESCO. Spacery online Środa 18:30

Cykl: Spacery UNESCO

Gdy papież Liberiusz śnił o śniegu w środku upalnego lata 352 roku, to konsekwencją tego było wytyczenie 5 sierpnia na szczycie Eskwilinu rysunku fundamentów największego kościoła maryjnego. Santa Maria Maggiore jest więc do dziś wizytówką tego miejsca, a 5 sierpnia jest świętem Matki Boskiej Śnieżnej. Sen papieża Liberiusza w świetle ustaleń nauki staje się legendą. Starożytni umieścili na Eskwilinie świątynię Junony Matki a obok niej miejsce rejestracji nowonarodzonych mieszkańców. Cesarz Teodozjusz zakazał kultów pogańskich, a w ślad za tym Kościół wzniósł w tym miejscu bazylikę maryjną. W ten sposób w miejsce Junony Matki wstąpiła Maria Matka Chrystusa.

 

Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

 

Sprawdź nasze pozostałe wykłady.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.