Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 06.04.2022
16:00–17:30

Wykład online
Spacery UNESCO
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Spacery UNESCO: Greenwich – symbol brytyjskiego imperium morskiego

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Pałac w Greenwich zmieniał, począwszy od średniowiecza, swoich właścicieli, z którymi łączyły się wspaniałe dzieje ich życia.

Zamęt oraz zdrady z czasów Lancastrów i Yorków ustąpiły miejsca pokojowi czasów Tudorów. To właśnie w czasach Henryka VIII i Elżbiety I Greenwich zostało podniesione do rangi nieformalnego centrum władzy, a także głównej rezydencji królewskiej. Wystawność, w tym niezwykłe zabawy stały się synonimem życia toczącego się w pałacu. Na krótki czas Greenwich utraciło znaczenie, by w początku XVIII przywrócić mu zaszczytne miejsce jako symbolu brytyjskiego panowania na morzach.

Dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.


Sprawdź program wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.