Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 04.04.2024
18:00–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Spacery UNESCO. Dziedzictwo industrialne w Norwegii i Finlandii. Okręg górniczy Røros i fabryka obróbki drzewnej w Verli

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Skandynawia wbrew pozorom nie jest ziemią skutą wiecznym lodem, ale skrywa bogactwo surowców mineralnych, z których umiejętnie korzystali ludzie na przestrzeni wieków. Wokół obu tytułowych ośrodków, położonych w Norwegii i w Finlandii, które dziś stanowią dziedzictwo postindustrialne, rozwinął się folklor, życie ludowe, kultura oraz tradycja jarmarków.

Prześledźmy razem dzieje tych XIX-wiecznych skansenów, stanowiących przykład osiągnięć ludzkiej myśli w zakresie przemysłu a może… dokopiemy się w głąb, do czasów jeszcze dawniejszych, kiedy pojawiły się pierwsze ślady ludzkiej egzystencji.

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki „Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność” (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 30 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę kicket.com. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

ikona dostępności dla osób z niepełnosprawnością ruchu


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.