sob., 20.08.2022

Spacer

Spacer z prof. Martą Leśniakowską: Marek Leykam i późny modernizm w architekturze Warszawy

Spotkanie z architekturą późnego modernizmu, którego przykłady powstały podczas odbudowy stolicy po zniszczeniach wojennych.

Spacer rozpocznie się od intrygującego budynku, mającego w sobie pamięć architektury domów bankierskich renesansowej Florencji, przykrytego futurystyczną kopułą. Wznoszony według projektu Marka Leykama tuż po wojnie, budynek był siedzibą prezydium rządu Bolesława Bieruta. Dziś, po gruntownej renowacji, jest ekskluzywnym biurowcem „Ufficio Primo”.

O architekturze tego obiektu oraz o innych przykładach modernizmu, usytuowanych w Śródmieściu opowie prof. Marta Leśniakowska z Polskiej Akademii Nauk, wybitna znawczyni architektury powojennej Warszawy.

Informacje praktyczne

Miejsce spotkania: wejście do biurowca Ufficio Primo, ul. Wspólna 62