Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 24.07.2021
14:00

Spacer
Centrum Interpretacji Zabytku

Spacer z okazji Święta Starego Miasta

Z okazji Święta Starego Miasta zapraszamy na spacer, podczas którego uważnie przyjrzymy się tak dobrze nam znanym staromiejskim kamienicom – poznacie historie, które kryją się na ich fasadach, a także zawiłe dzieje odbudowy.

Spotkajmy się pod pomnikiem Syreny na Rynku Starego Miasta w sobotę 24 lipca o godzinie 14:00!

 „Nie mogąc się zgodzić na wydarcie nam pomników kultury, będziemy je rekonstruowali, będziemy je odbudowywali od fundamentów, aby przekazać pokoleniom, jeżeli nie autentyczną, to przynajmniej dokładną formę tych pomników, żywą w naszej pamięci i dostępną w materiałach” – mówił w 1946 roku Jan Zachwatowicz, ówczesny generalny konserwator zabytków, kierownik Wydziału Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy.

Bezprecedensowa odbudowa Starego Miasta, które uległo zniszczeniom wojennym w około 90%, została doceniona przez świat we wrześniu 1980 roku, kiedy historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pierwsze odbudowane kamienice na warszawskim Starym Mieście oddano do użytku 22 lipca 1953 roku. W 68. rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Święto Starego Miasta.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.