sob., 30.07.2022

Spacer

Spacer „Wszyscy ludzie króla”

Stanisław August, król Rzeczpospolitej Obojga Narodów, władca oświecony i absolutny, pragnący zreformować państwo i wprowadzić racjonalne rządy nie ma łatwego zadania. Otoczenie monarchy powinno wspierać jego działania, współpracować i doradzać, wypełniać swoje obowiązki państwowe i aktywnie uczestniczyć w procesie zmian, które król chce wprowadzić.

Na kogo może liczyć, a kto okaże się zdrajcą?

Spacer „Wszyscy ludzie króla”, to opowieść o osobach mających wpływy na królewskim dworze, rywalizujących o względy monarchy: politycy, zdrajcy, jurgieltnicy, ale też rodzina i doradcy Stanisława Augusta, a także artyści i literaci. Na naszym szlaku spacerowym ożyją barwne postaci, które ogrzewały się w świetle majestatu monarchy, które pracowały dla króla lub go zdradzały.

Król Stanisław August w pracowni Bacciarellego, Leonard Straszyński, 1859, Bruksela, zb. Muzeum Warszawy