śr., 06.10.2021

Spacery UNESCO

Mantua – dwór i kolekcja | wykład ONLINE

malowanej komnaty - Camera degli Sposi we włoskiej Mantui

Środy w Centrum Interpretacji Zabytków to dzień wirtualnych wędrówek w ramach cyklu Spacery UNESCO. Wspólnie zwiedzamy niezwykłe miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Mantua swoją sławę skarbca sztuki renesansowej zawdzięcza przede wszystkim malarstwu. Miastem od 1328 do 1707 roku rządził ród Gonzagów, niezmiennie na równi zaangażowany w polityczne intrygi, jak i budowę jednej z najznakomitszych europejskich kolekcji sztuki.

W trakcie wykładu zapoznamy się z najważniejszymi budowlami zamieszkiwanymi przez członków rodziny Gonzaga:

• iluzjonistyczne freski Camera degli Sposi,
  • słynny gabinet sztuki księżnej Isabelli d‘Este,
  • spektakularną podmiejską rezydencję Palazzo Te.

Prowadząca: dr Ewa Kociszewska – historyczka sztuki, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się historią sztuki nowożytnej europejskiej (szczególnie francuskiej), historią idei, historią kobiet i gender studies. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, cześć studiów doktoranckich odbyła na Université de Paris-IV Sorbonne.

Poznaj pełną ofertę wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.