Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 27.10.2021
18:30–20:00

Wykład
Spacery UNESCO
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Londyn pierwszych Stuartów | ONLINE

London Queens House w głębi kadru, do którego prowadzi aleja, o lewej i prawej trawniki, błękitne niebo

Środy w Centrum Interpretacji Zabytków to dzień wirtualnych wędrówek w ramach cyklu Spacery UNESCO. Wspólnie zwiedzamy niezwykłe miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

W pierwszej połowie XVII wieku za sprawą dwóch pierwszych władców Anglii z dynastii Stuartów: Jakuba VI i Karola, Londyn przeszedł radykalną transformację. W odróżnieniu do oszczędnego dworu królowej Elżbiety I, jej następcy nie skąpili środków na imponujące realizacje architektoniczne w nowym klasycyzującym stylu.

Podczas wykładu:

  • podążymy śladami najważniejszego autora przemiany miasta, wykształconego we Włoszech architekta Inigo Jonesa: od Queen’s House w Greenwich do Covent Garden i Whitehall,
  • przyjrzymy się burzliwym losom spektakularnej kolekcji malarstwa zgromadzonej przez Karola I.

Prowadząca: dr Ewa Kociszewska – historyczka sztuki, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się historią sztuki nowożytnej europejskiej (szczególnie francuskiej), historią idei, historią kobiet i gender studies. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, cześć studiów doktoranckich odbyła na Université de Paris-IV Sorbonne.

Poznaj pełną ofertę wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.