sob., 03.09.2022

Spacer

Słowackiego dwa lata w Warszawie

„Jest u nas kolumna w Warszawie,
Na której usiadają podróżne żórawie,
Spotkawszy jej liściane czoło śród obłoka;
Taka, zda się, odludna i taka wysoka!”

Nie tylko pomnik poświęcony królowi Zygmuntowi III zrobił na poecie wrażenie. Okres warszawski w życiu Słowackiego przyczynił się do powstania najważniejszego jego dzieła, które obecne jest w programie nauczania liceów – „Kordiana”. Lektura to niełatwa, wymagająca wielu objaśnień, a po zdaniu matury często z ulgą przekazujemy dramat innemu licealiście.

Warto jednak spojrzeć na młodego Słowackiego, jak na utalentowanego 20latka, który życie dorosłe zaczynał właśnie w Warszawie, w której tętniło życie literackie, kulturalne, wrzało od tajnych spisków i intryg politycznych. Lata 1829-1831 zaważyły na dalszych losach i wyborach życiowych naszego wieszcza.

Podczas spaceru po Starym Mieście poznamy losy dwudziestoletniego Juliusza Słowackiego w Warszawie.

Informacje praktyczne:

Miejsce zbiórki: Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13

Bilety: 5 zł, bilety można kupić w kasie biletowej Centrum Interpretacji Zabytku lub online