Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 21.11.2022
18:30–20:00

Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Śladami UNESCO w Azji. Tadź Mahal i Czerwony Fort w Agrze – pomniki chwały Mogołów

XVII wiek w Indiach, to zupełnie nie zgłębiony, z perspektywy polskiej okres dziejów Indii. Wspaniałość, przepych i bogactwo symbolizują dwa wielkie architektoniczne pomniki dynastii Mogołów – Tadż Mahal oraz Czerwony Fort w Agrze.

Tadż Mahal oraz Czerwony Fort w Agrze

Są one symbolami niezależności państwa, potęgi politycznej oraz wyrazem wielkiej miłości, silniejszej niż śmierć. Panowanie angielskie w XIX w. zrzuciło Mogołów z tronu, ale nie zatarło śladów po nich. Tadż Mahal i Czerwony Fort, to jedne najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie, warto zatem poznać ich urok i wielkość nieco bliżej.

dr Jarosław Pietrzak –historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejsciowki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Zdjęcie: Tadź Mahal, Yann Forget, Wikimedia Commons


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.