Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 12.09.2022
18:30–20:00

Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Śladami UNESCO w Azji. Święte Miasto Mekka

Każdy wierzący muzułmanin przynajmniej raz w życiu musi odbyć pielgrzymkę do świętego miasta – Mekki. Istotne jest, aby pomodlić się w jednym z najważniejszych sanktuariów związanych z życiem proroka Mahometa.

Początki islamu a także przemiany architektoniczne wokół Al-Kabby przez wieki nie były proste. Stanowiły wynik różnych działań podejmowanych przez następców Proroka. Także i w XX w. dla rodzącej się potęgi Arabii Saudyjskiej dziedzictwo Mekki stanowiło ważny punkt, w odniesieniu do przywództwa muzułmańskiemu światu. Było także wyzwaniem dla technokratów pragnących uczynić Mekkę stolicą bogatego, przemysłowego państwa.

dr Jarosław Pietrzak –historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejsciowki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.