Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 15.05.2017
18:30–19:30


Centrum Interpretacji Zabytku
Wstęp płatny 5 zł

Dogrywka po Marcu. Zapomniane zamieszki na Stadionie Dziesięciolecia w maju 1968 r.

Cykl wykładów prezentujący panoramę dwudziestowiecznej brutalności, widzianej z perspektywy stołecznej ulicy. Warszawa była w XX wieku nie tylko niekwestionowanym gospodarczym i kulturalnym centrum kraju, ale także stanowiła główną arenę wydarzeń politycznych. Tutaj upadały rządy, rozpoczynały się i załamywały wielkie kariery. A ulica nigdy nie pozostawała obojętna na polityczne zmiany.

Dwie migawki z czasów dwudziestolecia międzywojennego i dwie z czasów komunistycznych pozwalają ukazać, jak bieżąca polityka wpływała na nastroje stołecznej ulicy, tworząc mieszankę wybuchową. W oparciu o wspomnienia, prasę z epoki, materiały archiwalne i bogatą ikonografię – przypomnimy najbardziej mroczne i brutalne epizody z dziejów miasta. Odkryjemy mechanizmy rodzenia się społecznej frustracji i sposoby jej rozładowywania. Obserwacja historii skłoni nas również do zadania ważnych pytań na temat naszej współczesności.

15 maja 2017, godz. 18:30

Dogrywka po Marcu. Zapomniane zamieszki na Stadionie Dziesięciolecia w maju 1968 r.

Michał Przeperski, historyk, pracownik IPN, doktorant IH PAN, specjalizuje się w dziejach politycznych XX wieku. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Ostatnio opublikował książkę Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku.

Uprzejmie informujemy, że bilet na wykład w Centrum Interpretacji Zabytku kosztuje 5 zł.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.