pon., 24.10.2022

Wykład online
Śladami UNESCO w Azji

Palmyra. Miasto walczące

Palmyra, to jedno z najważniejszych syryjskich stanowisk archeologicznych, której pozostałości nawet dziś pozostają zagrożone zniszczeniami niesionymi przez wojnę.

W swoich dziejach, także tych najdawniejszych, Palmyra była potężną osadą tętniącą życia i czerpiącą zyski z handlu pomiędzy doliną Eufratu i Tygrysu a Rzymem. Już w naszej erze stała się miastem-symbolem oporu wobec potęgi Cesarstwa na czele z niezwykłą i bohaterską władczynią Zenobią. Dzieje tego ośrodka i jego majestatyczna architektura, zapisana w ruinach zdumiewają, o czym świadczyły prace wielkiego archeologa prof. Kazimierza Michałowskiego.

Dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

Informacje praktyczne

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejsciowki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.