pon., 10.06.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Palladianizm – przeniesienia
Na spotkaniu poznamy tradycję przeszczepiania koncepcji architektonicznej Palladia na zupełnie inny grunt (nie tylko w regionie Veneto, lecz także przede wszystkim poza Italią) i w inny czas. Palladianizm jest stylem, który możemy postrzegać jako świadectwo indywidualnych studiów nad teoriami oraz praktycznymi realizacjami Andrei Palladia. Studia takie przynoszą zarówno kopie dzieł Palladia, jak też nowe realizacje budowli świeckich i sakralnych, między innymi w Anglii, Niemczech, Rosji czy Ameryce Północnej.
Wykład z cyklu: WILLA WENECKA. SKARB ARCHITEKTURY EUROPEJSKIEJ
Wykłady poświęcone będą dziełom architektury autorstwa Andrei Palladia oraz innych architektów działających między XVI a XVIII wiekiem w Vicenzie w regionie Veneto. W latach 90. XX wieku miasto Vicenza oraz 24 wille w stylu palladiańskim, rozmieszczone w różnych miejscach regionu, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poddana władztwu weneckiemu, znakomicie prosperująca od XV do XVIII wieku Vicenza stała się miejscem, w którym Andrea Palladio zrealizował największy i jednocześnie spójny projekt urbanistyczny, oparty na skrupulatnym studium architektury rzymskiej z okresu antyku oraz czasów sobie współczesnych. Uniwersalny projekt Palladia – architekta i teoretyka – stał się wzorem, chętnie podejmowanym w kolejnych stuleciach. Zawsze pozostawał świadectwem geniuszu, którego pierwsze realizacje powstawały właśnie w regionie Veneto.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku