sob., 22.07.2023

Oprowadzanie

Oprowadzanie po wystawie „Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta”

Wystawa przedstawia losy warszawskiej Starówki z czasów przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej. Koncentruje się na jej odbudowie i wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odbudowa Starego Miasta rozpoczęła się w 1949 roku, a uroczyste oddanie zrekonstruowanej prawie w całości Starówki nastąpiło zaledwie pięć lat później. Ten trud i entuzjazm architektów doceniło UNESCO wpisaniem warszawskiego Starego Miasta na Listę Dziedzictwa we wrześniu 1980 roku. To pierwsza na liście pozycja będąca rekonstrukcją historyczną. Był to wyraz wielkiego szacunku oraz podziwu dla polskich architektów, konserwatorów, historyków i historyków sztuki, którzy podjęli się dzieła, nie mającego precedensu w historii, rekonstrukcji zrujnowanego niemal całkowicie historycznego centrum miasta.

Wydarzenie w ramach obchodów 70. Urodzin Starówki: urodzinystarowki.pl