pon., 28.11.2022

Wykład online

Okupacja i architektura. O niemieckim planowaniu na ziemiach polskich 1939-1945

Historia niemieckiego planowania w okupowanej Polsce to temat aktualnie szeroko badany. Systematycznie odkrywane są nowe, nieznane dotąd dokumenty, ujawniające wielką skalę i zakres idei przekształcania polskich miast i wsi. Były one realizowane przez projektantów – specjalistów wielu dziedzin, którzy na nowo kształtowali plany urbanistyczne, konkretne budynki, ich otoczenie, wnętrza oraz wyposażenie. Niemieccy planiści działali na zlecenie oraz w ścisłej współpracy z najwyższymi władzami i tym samym wcielali w życie założenia okupacyjnej polityki. Ostatecznym celem była całkowita germanizacja i uporządkowanie opanowanej przestrzeni, wolnej od niedoskonałości, a zarazem przeznaczonej dla niemieckich obywateli.

Podczas wykładów wspólnie przyjrzymy się w jaki sposób te idee zostały odzwierciedlone w planach i niektórych realizacjach.

Dr Aleksandra Paradowska jest historyczką sztuki, wykłada na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest autorką publikacji na temat architektury XIX i XX wieku, w tym książki „Przeciw chorobie. Architektura szpitalna Wielkopolski w dwudziestoleciu międzywojennym” (2015). Aktualnie zajmuje się tematem architektury III Rzeszy na ziemiach polskich oraz jej współczesnego funkcjonowania. Redaktorka naukowa (wraz z Anniką Wienert) polskiego tłumaczenia książki Nielsa Gutschowa „Obsesja porządku. Niemieccy architekci planują w okupowanej Polsce 1939–1945”, która ukazała się w ubiegłym roku nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego z inicjatywy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejsciowki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Zdjęcie: niemiecki projekt ujednolicania fasad w Łodzi