pon., 25.11.2019

Ogrody świata islamu

Jak wygląda raj w kulturze muzułmańskiej, która powstała na terenach pustyni? To oczywiście ogród – pełen zieleni, wartkich strumyków oraz cienistych zagajników. Na podstawie opisów raju zawartych w Koranie, świętej księdze islamu, powstał plan ogrodu muzułmańskiego. Przez wieki architekci starali się stworzyć ogrody, które najbardziej naśladowały swój rajski odpowiednik. W 2011 roku ogród perski znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, choć pod względem urody rywalizują z nim również m.in. arabskie ogrody w Grenadzie oraz mogolskie w Indiach Północnych.

Cykl wykładów: Nie tylko arabeski, czyli o skarbach architektury islamu

Architektura powstająca w świecie islamu od wieków fascynowała Europejczyków. Majestatyczne meczety i mauzolea oraz malownicze ogrody po dziś dzień przyciągają turystów i miłośników sztuki. Wykłady poświęcone architekturze świata muzułmańskiego pozwolą zrozumieć specyfi kę budownictwa arabskiego, tureckiego, perskiego i mogolskiego oraz poznać najbardziej wyjątkowe dzieła architektury islamu, które znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Prowadzący: dr Magdalena Pinker

Jest kuratorką Zbiorów Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie i adiunktką w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się architekturą i sztuką arabską, w szczególności zagadnieniami związanymi z muzułmańskimi kolekcjami w zbiorach polskich muzeów oraz tematem miasta w kulturze islamu. Autorka publikacji na temat sztuki orientalnej, kuratorka wystaw poświęconych sztuce Wschodu.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku